Aby sme pochopili význam endodontickej mikrochirurgie, vysvetlíme si najskôr niečo o nechirurgickom ošetrení koreňových kanálikov. Zub potrebuje ošetrenie koreňovoeho kanálika, keď sa mäkké tkanivo vo vnútri zuba (pulpa alebo nerv) zapáli alebo infikuje. Môže k tomu dôjsť v dôsledku hlbokého kazu, opakovaných stomatologických zákrokov na zube alebo úrazom zuba. Podstatou endodontického ošetrenia je odstrániť poškodenú dreň, vyčistiť koreňové kanáliky až po ich výstup z koreňov a následne zaplniť tak, aby sa zabránilo k opätovnému prístupu baktérií.
V zriedkavých prípadoch však samotné nechirurgické endodontické ošetrenie nestačí k záchrane zuba. V takom prípade môže byť vhodnou voľbou riešenia resekcia koreňového hrotu.
Prečo by som potreboval endodontickú mikrochirurgiu?
Operácia môže pomôcť zachrániť váš zub v rôznych situáciách:
Chirurgický prístup sa môže použiť na diagnostiku. Ak máte pretrvávajúce príznaky, ale na röntgene sa neobjavia žiadne problémy, váš zub môže mať mikroskopickú prasklinu alebo kanálik, ktorý nebolo možné zistiť počas nechirurgickej liečby.
Niekedy vápenaté usadeniny spôsobia, že kanálik je príliš úzky na to, aby nástroje používané pri nechirurgickom ošetrení koreňového kanálika dosiahli koniec vášho koreňa. Ďalším dôvodom nepriechodnosti môže byť výrazné zahnutie koreňa alebo zvyšky koreňovej výplne, ktorú nemožno odstrániť. V týchto prípadoch môže byť endodontická mikrochirurgia schopná vyčistiť a utesniť zvyšok kanála.
Zub ošetrený koreňovou výplňou, môže vo väčšine prípadov vydržať po zvyšok vášho života a už nikdy nebude potrebovať ďalšie endodontické ošetrenie. V niekoľkých prípadoch sa však zub nemusí zahojiť. Zub môže byť bolestivý alebo inak symptomatický mesiace alebo dokonca roky po ošetrení. Keď zápal alebo infekcia pretrváva v okolitej kosti po zákroku koreňového kanálika, vhodným riešením môže byť resekcia koreňového hrotu.
Postup mikrochirurgického endodontického ošetrenia.
Čo je apikoektómia?
1. Pri tomto postupe sa tkanivo ďasna v blízkosti ošetrovaného zuba otvorí malým rezom, aby bolo možné vidieť kosť a odstrániť akékoľvek zapálené alebo infikované tkanivo. Odstráni sa aj samotný koniec koreňa.
2. Otvor na konci koreňového kanálika je väčšinou potrebné utesniť výplňou aby sa zabránilo opätovnému vstupu baktérií. Ranu na záver zašijeme niekoľkými drobnými stehmi. Po pár týždňoch sa ďasno a sliznica na povrchu zahojí.
3. Počas niekoľkých mesiacov by malo dôjsť k zahojeniu kostného defektu. Zub by tak mal naďalej plnohodnotne plniť svoju funkciu
Bude zákrok bolieť?
Lokálne anestetiká robia celú zákrok pohodlným. Samozrejme, môžete pociťovať určité nepohodlie a tlak. Po ošetrení je mierna až stredná bolesť úplne normálny jav, rovnako ako aj mierny opuch. Niekoľko dní po zákroku sa odporúča užívanie bežne dostupných analgetík ako Ibuprofen alebo Paracetamol, v prípade očakávania výraznejšej bolesti vám lekár predpíše silnejšie analgetiká.
Ako zistím, že zákrok bude úspešný?
Ošetrujúci lekár vyhodnotí všetky dostupné informácie, intraorálne RTG snímky, prípadne 3D CBCT snímok a váš celkový stav. Úspešnosť ošetrenia je tak vo väčšine prípadov možné predpovedať pomerne presne.
Aké sú alternatívy k endodontickej mikrochirurgii?
Často je jedinou alternatívou chirurgického zákroku extrakcia zuba. Extrahovaný zub sa potom musí nahradiť implantátom, mostíkom alebo snímateľnou čiastočnou protézou, aby sa obnovila funkcia žuvania a aby sa zabránilo posunutiu susedných zubov. Pretože tieto alternatívy vyžadujú ďalší chirurgický alebo brúsenie susedných zubov, endodontická mikrochirurgia je zvyčajne cenovo najefektívnejšou možnosťou.
Súčasné možnosti modernej stomatológie nám ponúkajú takmer dokonalé náhrady chýbajúcich zubov. Najlepšou variantou však stále zostáva vlastný zub. Endodontické mikrochirurgické ošetrenie je väčšinou poslednou možnosťou zachovania zuba v dutine ústnej.
MDDr. Peter Laluch, zubný lekár