Prvá návšteva dieťaťa v zubnej ambulancii

Vaše dieťa dosahuje každý deň nové míľniky a jeho prvá návšteva zubnej ambulancie je jedným z tých najdôležitejších. 

Prvá návšteva zubára by sa mala uskutočniť po objavení prvého zuba, ideálne do prvých narodenín. Najneskôr však vo veku 2 a pol roka, kedy bývajú všetky dočasné zuby prerezané.  Prečo tak skoro? Akonáhle má vaše dieťa zuby, môže mať kaz.

Ak budete aktívni ohľadom zdravia zubov vášho dieťaťa, môže mu to pomôcť udržať jeho úsmev zdravý po celý život. 

Ako sa pripraviť?

Začnite skoro! Aby ste svoje dieťa pripravili na návštevu, porozprávajte sa s ním o tom, čo sa bude diať, a buďte pozitívny. Nechajte svoje dieťa trénovať otváranie úst, aby ste ho pripravili na to, keď im zubár počíta a kontroluje zuby. Čítanie kníh alebo pozeranie videí o prvých návštevách u zubára môže pomôcť vášmu dieťaťu nemať strach a byť sebavedomejšie.

Pripraviť sa môžu aj mamičky a oteckovia. Pri objednávaní termínu nie je na škodu, ak si vopred vyžiadate potrebné formuláre pre pacientov. Môže byť pre vás jednoduchšie vyplniť ich v pokoji doma, ako v deň návštevy v čakárni alebo ambulancii. 

Urobte si aj zoznam otázok. Ak vášmu dieťaťu idú zúbky, cmúľa si palec alebo príliš používa cumlík, môže vám poradiť práve váš zubár.

Čo môžete očakávať počas návštevy?

Po príchode do ambulancie si dieťa pokojne prezrie  prostredie a zoznámi sa so sestričkou a lekárom. Zubný lekár vyšetrí vaše dieťa, aby sa uistil, že sa jeho ústa a zuby vyvíjajú tak, ako by mali. Počas návštevy vám bude vaše dieťa sedieť na kolenách. Vyšetrenie bude podľa potreby čo najkratšie, ale dôkladné. Väčšinou si vystačíme bez použitia akýchkoľvek nástrojov, maximálne sa použije stomatologické zrkadielko.  Najdôležitejšou časťou celej návštevy je rozhovor o strave, spôsobe čistenia a ďalšej potrebnej starostlivosti o zuby dieťaťa. 

Ak vaše dieťa počas návštevy trochu plače alebo sa vrtí, nebojte sa. Je to normálne a celý tím zubnej ambulancie  chápe, že je to pre vaše dieťa nová skúsenosť!

Tipy na príjemnú návštevu zubnej ambulancie

Neplánujte si schôdzku v čase pravidelného spánku. Namiesto toho vyberte čas, kedy je vaše dieťa zvyčajne dobre oddýchnuté a spolupracuje.

Uistite sa, že si vaše dieťa pred stretnutím dalo ľahké jedlo a umylo si zuby, aby počas návštevy nebolo hladné.

Občerstvenie si odložte na čas po návšteve, aby sa jedlo nenalepilo na zuby vášho dieťaťa a lekár tak mal ťažké vyšetrovanie. 

Návštevu si predstavte ako príjemný a zábavný zážitok. Ak ste sami z návštevy v strese a máte strach, prenášate to aj na vaše dieťa.  Ak sa vaše dieťa počas návštevy rozruší, spolupracujte so svojím zubným lekárom, aby ste dieťa upokojili. Určite to môžete skúsiť zopakovať neskôr.

Ste v rovnakom tíme!

MDDr. Peter Laluch, zubný lekár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *