Medzizubné kefky: Malá zbraň s veľkým významom pre zdravie ústnej dutiny

medzizubné kefky, zubná hygiena, čistenie zubov

Aký je význam čistenia medzizubných priestorov?

Vedeli ste, že vo vašich ústach sa nachádza 800 rôznych druhov baktérií? Niektoré z nich sú schopné prilepiť sa na povrch zuba a vytvoriť tak vhodné podmienky pre ďalšie druhy baktérií. Postupne dochádza k narastaniu vrstvy baktérií a vzniku zubného povlaku. Jeho dôsledkom dochádza k vzniku zubného kazu, zápalu ďasien, tvorbe zubného kameňa alebo zápachu z úst.

Baktérie vo vnútri zubného povlaku je veľmi ťažké odstrániť pôsobením chemickej látky,  bez poškodenia okolitého tkaniva. Mechanické odstránenie zubného povlaku z povrchu zubov je však pomerne jednoduché. K takémuto mechanickému očisťovaniu dochádza na väčšine plošiek zubov (najmä počas dňa) pohybom jazyka, pier alebo líc. Zubný povlak tak pretrváva na miestach zvyčajne nečistých a to v jamkách a ryhách, v oblasti krčku zuba, no najmä v medzizubných priestoroch. 

Aj keď v dnešnej dobe má široká verejnosť dostatočné znalosti o základnej ústnej hygiene, stále v zubných ambulanciách nachádzame pacientov, ktorí nepoznajú všetky potrebné základné pomôcky k dosiahnutiu zdravých zubov a ďasien.

Čo sa môže stať, ak si nebudem správne čistiť zuby?  

Keďže ústa sú vstupnou bránou do nášho tela, musíme ich udržiavať bez hlbokých kazov  a zapálených ďasien. V opačnom prípade môže nastať situácia, kedy to už náš imunitný systém nezvládne. Jedným z ochorení dutiny ústnej, ktoré môže spôsobiť ďalšie problémy i vo vzdialených orgánoch nášho tela,  je parodontitída. Existujú dokonca dôkazy, ktoré spájajú neliečenú parodontitídu so systémovými ochoreniami, ako je cukrovka či kardiovaskulárne ochorenia.

Vedeli ste, že si väčšinou čistíte iba 60% povrchu zuba? Často dokonca plochy, ktoré sú čisté. Čistenie medzizubných priestorov by preto malo byť každodennou súčasťou starostlivosti o zuby (ak zuby ešte máme). Môžete tak predísť zápalu ďasien,  zubnému kazu a výplniam zabezpečíte dlhú životnosť. Po odstránení bakteriálneho povlaku bude trvať 24 hodín, kým sa na zuboch opäť vytvorí.

Vplyv medzizubných kefiek na parodontitídu

U pacientov s ochorením ďasien je čistenie medzizubných priestorov nevyhnutné k odstráneniu zápalu. V opačnom prípade dochádza k hromadeniu povlaku a často aj zubného kameňa v kontakte s ďasnom, čo vyvoláva výraznú imunitnú odpoveď. Dochádza k postupnému odchlipovaniu ďasna od zuba, rozpadu tkaniva okolo koreňa a postupnej strate kosti. To všetko sú kľúčové podporné tkanivá, ktoré udržujú vaše zuby na mieste. Akonáhle dôjde k strate kostnej hmoty, nie je možné ju obnoviť a zuby sa môžu stať pohyblivými. Ich čistenie je čoraz komplikovanejšie, zápal sa prehlbuje a môže to končiť stratou zuba.

Pravidelné čistenie medzizubných priestorov každý deň taktiež znižuje pravdepodobnosť  vzniku zubného kazu. Po opravení medzizubného kazu pomocou výplne môže časom opätovne dôjsť k vzniku takzvaného sekundárneho zubného kazu. Ten vzniká v mieste kontaktu výplne s vlastným zubom. 90% zubných kazov u dospelých vzniká práve v medzizubnom priestore a preto je dôkladné čistenie tejto oblasti nevyhnutné

V súčasnosti je na trhu veľa medzizubných pomôcok a môže byť mätúce, čo používať a ako to používať.

K čisteniu priestorov od očných zubov smerom dozadu k stoličkám je medzizubná kefka najúčinnejšou pomôckou. 

Na užšie medzizubné priestory, ktoré sa často nachádzajú v prednej časti úst, môžete použiť dentálnu niť. Na trhu je opäť niekoľko rôznych druhov nití.

VÝBER SPRÁVNEJ VEĽKOSTI MEDZIZUBNEJ KEFKY

Dôležité je vybrať si medzizubnú kefku, ktorá správne vyplní medzizubný priestor. Mala by tesne priliehať k zubom a ďasnu medzi zubami. Je teda možné, že k dokonalému vyčisteniu budete potrebovať viac veľkostí. Ak si nie ste istí, akú veľkosť použiť, môžete si úvodné balenie s viacerými veľkosťami, aby ste našli vhodnú veľkosť. Najlepšie vám však s výberom pomôžu na dentálnej hygiene alebo ošetrujúci lekár.

TECHNIKA MEDZIZUBNEJ KEFKY:

 Zvoľte správnu veľkosť 

• Zaveďte jemne do medzizubného priestoru (vhodné je urobiť si malý oblúčik na kefke)

• Pohybujte kefkou tam a späť v každom medzizubnom priestore

• Pri pravidelnom používaní sa zápal medzizubného ďasna zníži a budete musieť použiť o čosi väčšiu  veľkosť kefky

• Kefku vymeňte po jej opotrebovaní (asi po 2 týždňoch)

TECHNIKA používania dentálnej nite:

• Odtrhnite si asi 30cm, namotajte väčšinu nite okolo každého prostredníka a ponechajte asi 5cm nite na čistenie

• Držte niť napnutú medzi palcami a ukazovákmi a jemne ju posúvajte nahor a nadol medzi zuby

• Jemným pilovitých pohybom sa dostaňte cez bod kontaktu zubov. Ohnite niť okolo základne každého zuba, pričom dbajte na to, aby ste sa dostali pod líniu ďasna. Oprite sa o zub a stiahnite niť smerom k bodu kontaktu zubov. Ohnite niť okolo základne susedného zuba v medzizubnom v tom istim medzizubnom priestore a stiahnite aj tento susedným zub. Postup zopakujete v ďalších medzizubných priestoroch

• Pri pohybe od zuba k zubu používajte čistú časť nite

Používanie zubnej nite si vyžaduje trochu viac tréningu, čistenie je však veľmi efektívne.

Superfloss

Uprostred medzi zubnou niťou a medzizubnou kefkou sa nachádza niť typu superfloss. Skladá sa z viacerých častí a uprostred sa nachádza hrubšia mäkká časť určená k samotnému čisteniu. Vhodná je na čistenie implantátov, zubným mostíkov prípadne úzkych a ťažko dostupných medzizubných priestorov. 

Krvácanie pri čístení medzizubnou kefkou

Častou obavou, ktorá mnohých od čistenia medzizubných priestorov odradí, je krvácanie ďasien pri čistení. To sa však objavuje iba na začiatku alebo pri nepravidelnom čistení medzizubných priestorov. Prvých 5-7 dní je to úplne normálne. Je to spôsobené zápalom, ktorého zdrojom sú baktérie na povrchu. Po prvých dňoch čistenia medzizubných priestorov sa toto krvácanie stratí a vaše ďasná budú ružové a zdravé.

MDDr. Peter Laluch, zubný lekár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *